Obecność w Internecie to bardzo istotny element świadomości marki i pozyskiwania nowych klientów. Dlatego wielu osobom zależy na tym, aby ich witryna wyświetlała się jak najwyżej w wynikach wyszukiwania. Metodą na osiągnięcie tego celu jest pozycjonowanie.

Polega ono na optymalizacji strony internetowej pod kątem tego, czy jest przyjazna dla użytkownika i wyszukiwarek oraz na wybraniu odpowiednich słów kluczowych, które sprawią, że stronę odwiedzi więcej potencjalnych klientów. Jakie są zalety tego rozwiązania?

1. Zwiększony ruch = większe zyski

Uzyskanie topowych wyników w wyszukiwarce bezpośrednio przekłada się na zwiększony ruch na stronie. Użytkownicy Internetu najczęściej odwiedzają bowiem tylko kilka pierwszych wyświetlonych witryn, a na drugą stronę wyników zagląda tylko nieznaczna część. Jeżeli więcej osób odwiedza naszą firmową stronę www, istnieje większa szansa na to, że część z nich dokona zakupu lub skontaktuje się z nami w sprawie wykonania usługi. W znacznym stopniu poprawia to wyniki finansowe przedsiębiorstwa.

2. Oszczędność na reklamie

Tradycyjna reklama w mediach drukowanych, radiu lub telewizji może być naprawdę droga i nie daje gwarancji dotarcia do interesującej nas grupy docelowej. Pozycjonowanie rozwiązuje ten problem. W przypadku pozycjonowania ponosimy wyłącznie koszt wynagrodzenia za usługę, które pobiera wybrana agencja interaktywna. Ponadto mamy świadomość, że docieramy do tych klientów, którzy są rzeczywiście zainteresowani naszą usługą – wpisali przecież określoną frazę do wyszukiwarki. Na polskim rynku działa bardzo wiele firm zajmujących się optymalizacją wyszukiwania, więc łatwo możemy wybrać ofertę korzystną cenowo i dostosowaną do naszych potrzeb. Istnieją różne modele rozliczania usługi – niektóre agencje oferują stałe abonamenty, inne pobierają opłaty od ilości fraz kluczowych.

3. Budowanie marki

Silna marka i rozpoznawalność to dwa kluczowe elementy konieczne do osiągnięcia sukcesu w biznesie. Dobra pozycja w wyszukiwarce może pomóc nam zrealizować te cele. Internauci, którzy będą stale widzieć nazwę naszej firmy w najlepszych wynikach, nabiorą zaufania do naszej firmy i dobrze zapamiętają jej nazwę. W praktyce oznacza to, że przy kolejnym wyszukiwaniu przypomną sobie o jej istnieniu i sami skierują swoje kroki właśnie do nas.

4. Rozszerzenie skali przedsiębiorstwa

Internet pozwala z łatwością dotrzeć do użytkowników na całym świecie. Jeśli więc nasze usługi mogą być oferowane na odległość (jak na przykład w przypadku sklepu wysyłkowego), warto zastanowić się nad pozycjonowaniem na frazy w języku angielskim. Oczywiście wymaga to przetłumaczenia strony dla potencjalnych klientów zagranicznych i wiąże się z dodatkowymi kosztami, ale efekt takiego działania może być naprawdę oszałamiający.

5. Większa konkurencyjność

Wspomniane wyżej korzyści płynące z pozycjonowania oznaczają stabilny rozwój biznesu. Wysokie wyniki w wyszukiwarce pozwalają zdobyć przewagę nad innymi graczami działającymi w branży i zdobycie mocnej pozycji w dziedzinie naszej działalności. Podsumowując, odpowiednio wykonane pozycjonowanie przynosi wymierne korzyści i warto skorzystać z tego rodzaju reklamy.