Większość czasu, jaki internauci spędzają w sieci, koncentruje się na przeglądaniu i korzystaniu z różnego rodzaju portali społecznościowych. Dzięki tym serwisom użytkownicy Internetu mogą porozmawiać ze swoimi najbliższymi, ale także dowiedzieć się co dzieje się na świecie i jak ich znajomi odbierają dane wydarzenia.

Nie da się ukryć, że social media zaczęły odgrywać bardzo ważną rolę w reklamie. Nic więc dziwnego, że coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na ten kierunek podczas planowania swojej kampanii reklamowej.

Wszyscy w social mediach

W portalach społecznościowych lubują się wszyscy. Dla polityków social media się okazją do integracji ze swoimi wyborcami, z kolei osoby z czerwonych dywanów mają możliwość prezentowania swojego życia prywatnego swoim wielbicielom.

Wiele osób dzięki serwisom społecznościowym zyskało popularność, dlatego też to narzędzie coraz częściej wybierane jest do podwyższania wyników sprzedażowych przez różne firmy.

Co to agencja social media?

Agencja social media to zespół ludzi, którzy jak nikt inny znają się na najróżniejszych portalach społecznościowych. Ich praca polega na kreowaniu kampanii reklamowych za pośrednictwem social media, a także ich prowadzenie. Nie ulega wątpliwości, że aby osiągnąć znaczący sukces z wykorzystaniem stron społecznych, trzeba aktualizować je codziennie i przemyślanie. Chęć przekazywania dużej ilości informacji może szybko zostać uznana przez użytkowników jako spam. W związku z tym, że ta granica pomiędzy spamem a wartościową informacją jest cienka, dobrze jest, gdy treściami w social mediach zajmują się profesjonaliści.

Rodzaje social media

W internecie dostępnych mamy kilka rodzajów portali społecznościowych. Ich popularność wiąże się przede wszystkim z tym, że możemy mieć do nich dostęp również ze smartfona. Spośród najpowszechniejszych portali wyróżnić możemy te, w których dominują:
– krótkie informacje,
– poznawanie nowych ludzi,
– dzielenie się fotografiami, wideo,
– możliwość słuchania muzyki.

Wielokrotnie jest tak, że firmy decydują się na prowadzenie swoich profili na każdym z dostępnych portali. Trzeba jednak wiedzieć, że codzienne prowadzenie takich serwisów wymaga przygotowania innych treści na każdy z nich. To głównie z tego powodu wiele przedsiębiorstw zleca tego typu zajęcie agencjom social media.

Jak wygląda praca w social media?

Praca agencji social media to zazwyczaj prowadzenie twittera, uzupełnianie treści na profilach Facebook, a także prowadzenie regularnej korespondencji z użytkownikami. Do obowiązków może również wchodzić ustalanie i planowanie treści wraz z klientem, oraz obsługa copywriterów. Wszystko jednak zależy od struktury jaka obowiązuje w interesującej nas agencji social media.

Interakcja z użytkownikami

W przypadku wejścia z kampanie reklamowe z wykorzystaniem serwisów społecznościowych trzeba pamiętać o tym, że najważniejszym elementem tych portali jest interakcja z użytkownikami. Niedopuszczalne jest zaniechanie aktywności na tych serwisach. W zależności od rodzaju i zainteresowania naszą firmą, niekiedy obsługa social media wymaga zaangażowania kilku osób.

Dlatego też wielu specjalistów z tej branży odradza wybieranie opcji im więcej tym lepiej. Albowiem na takim wyborze najczęściej traci jakość prowadzonego profilu. Skuteczniejszą formą reklamy za pośrednictwem portali społecznościowych jest rzetelne prowadzenie jednego lub dwóch kont na różnych serwisach. Jeżeli bowiem użytkownicy Internetu zauważą, że ich aktywność lub zadawane pytania pozostają bez odpowiedzi, zaczną odsuwać się od takiego profilu.

Wspomniana interakcja z czytelnikami nie może jednak opierać się tylko i wyłącznie na przedstawianiu im rozmaitych treści. Interesujące efekty można otrzymać poprzez organizowanie różnego rodzaju konkursów, które pobudzają użytkowników internetu do zwiększonej aktywności na danej stronie. Duże aktywność internautów szybko zostanie dostrzeżona przez ich znajomych, którzy być może także przekonają się i wezmą udział w proponowanym konkursie. Dzięki temu my jako firma możemy cieszyć się nie tylko z dużej liczby odwiedzających, ale przede wszystkim każdego odwiedzającego nasz profil na portalu społecznościowym trzeba traktować jak potencjalnego kontrahenta.