Aby działania SEO były skuteczne, strona powinna stale się rozwijać. Im dłużej trwa ten proces, tym trwalsze efekty udaje się osiągnąć. Pozycjonowanie jest złożonym procesem, który w dużym stopniu polega na ciągłym opracowywaniu nowych strategii pozwalających aktywnie funkcjonować stronie w sieci. 

Co ma wpływ na szybkość pozycjonowania?

Działania SEO mogą mieć odmienną efektywność w przypadku różnych stron internetowych. Szybkość wystąpienia pierwszych efektów pozycjonowania zależy od wielu różnych czynników. Dotyczy to na przykład rodzaju branży, z jaką związany jest serwis. W niektórych da się zaistnieć znacznie łatwiej, podczas gdy inne wymagają uwzględnienia różnych aspektów dodatkowych, m.in. kraju czy regionu działalności. Nie bez znaczenia pozostaje jakość usług oraz doświadczenie firmy zajmującej się pozycjonowaniem. Nawet najlepszy profesjonalista nie jest w stanie zapewnić oczekiwanego efektu w ciągu kilku tygodni. Może jednak podjąć odpowiednio rozsądne działania, dzięki którym uzyskana w możliwie najkrótszym czasie pozycja będzie nie tylko wysoka, ale również stabilna. Zazwyczaj jest to osiągane za sprawą odpowiedniej strategii agencji SEO. Istotne pozostają przy tym działania konkurentów, którzy również walczą o zbudowanie widoczności własnych stron w wyszukiwarce. Aby ich pokonać, potrzeba czasu, energii oraz wytrwałości. Pomóc może w tym znajomość podstaw pozycjonowania, dzięki którym właściciel strony poszerza swoją świadomość na temat poszczególnych działań związanych z SEO, a tym samym przyczynia się do szybszego wdrażania niezbędnych operacji.

Jak wygląda pozycjonowanie?

Pozycjonowanie jest procesem, który rozpoczyna się już na etapie wyboru odpowiednich słów kluczowych. Jeżeli nie pokrywają się one z ofertą oraz zamierzonym celem, działania SEO mogą nie przynieść żadnych rezultatów. Dlatego tak duże znaczenie ma dokładne przeanalizowanie witryny oraz uwzględnienie specyfiki branży. Precyzyjny dobór słów kluczowych zwiększa szansę pozyskania klientów faktycznie zainteresowanych prezentowaną ofertą. Konieczne jest także zoptymalizowanie strony pod kątem wybranych słów kluczowych oraz wychwycenie wszystkich ewentualnych nieprawidłowości, które mogłyby mieć wpływ na indeksowanie serwisu w wynikach wyszukiwania. W tym celu specjaliści SEO powinni dokładnie przeanalizować każdy fragment kodu źródłowego witryny. Dopiero szczegółowa i staranna optymalizacja może przybliżyć stronę do wyższej pozycji. Wszystkie te zmiany wymagają czasu. O ile niewielkie serwisy potrzebują zwykle maksymalnie kilkunastu dni na aktualizację, bardziej rozbudowane witryny często indeksują się kilka tygodni. Największe zmiany nierzadko wymagają natomiast nawet paru miesięcy intensywnej indeksacji. Ostatni etap to popularyzacja strony, która przyczynia się do zbudowania jej wiarygodności dla algorytmów wyszukiwarki.

Kiedy pojawiają się pierwsze rezultaty pozycjonowania?

Aby ulokować witrynę na pierwszej stronie w wynikach wyszukiwania pod wybrane frazy, zazwyczaj potrzeba przynajmniej kilku miesięcy intensywnej pracy. Dotyczy to zwłaszcza tzw. fraz trudnych, pod którymi nierzadko pragnie się wyświetlać zdecydowana większość konkurencji z danej branży. Przyjmuje się, że do uzyskania wysokiej oraz stabilnej pozycji potrzeba przynajmniej od 9 do 12 miesięcy. W przypadku najbardziej ogólnych oraz najpopularniejszych fraz, nawet ten okres może okazać się niewystarczający. Jednak już po upływie 6 miesięcy da się zazwyczaj przeanalizować i obiektywnie ocenić efekty pozycjonowania strony internetowej. Jeżeli przez ten okres czasu nie uda się odnotować nie tylko żadnych zmian pozycji, ale również zwiększenia konwersji czy ruchu na stronie, prawdopodobnie konieczne jest sprawdzenie prawidłowości operacji wykonywanych przez specjalistę. Jednak nawet osiągnięcie czołowej pozycji w wynikach wyszukiwania nie oznacza zakończenia działań SEO. Aby utrzymać wypracowane pozycje, należy nieprzerwanie, aktywnie i cyklicznie pracować nad stroną, rozbudowywać ją oraz dostosowywać do zmian w algorytmach wyszukiwarek.