Wyszukiwarka Google jest najpopularniejszym w Polsce narzędziem, które służy wyszukiwaniu treści w sieci. Każda agencja SEO, która świadczy usługi pozycjonowania stron, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że utrzymanie wysokiej pozycji w tej wyszukiwarce nie jest łatwe. Wszystko za sprawą algorytmu wyszukiwarki Google, który ciągle jest zmieniany.

Czemu służą modyfikacje algorytmu?
W 2009 roku algorytm przeszedł do 400 modyfikacji. W jakim celu były one wprowadzone? Ich celem było usprawnienie i przyśpieszenia indeksowania treści, które znajdują się w sieci.

Indeksowaniem zajmuje się robot, który zbiera na innych stronach informację o witrynach. Dla robota ważne są odnośniki, które kierują do danej strony i na ich podstawie obliczana jest pozycja w wyszukiwarce. Robot ma za zadanie dokonać wstępnej weryfikacji treści, musi rozpoznać słowo kluczowe, usunąć z treści frazy, które powtarzają się zbyt często, określić wagę danych słów, a następnie zindeksować stronę na podstawie fraz i ich wagi. Te dane są zbierane w bazie danych.

Caffeine – zmiany w procesie indeksowania
W 2010 roku w procesie indeksowania wprowadzono znacznie zmiany, które zostały wdrążone z projektem Caffeine. Dzięki mechanizmowi pobierania indeksowanych danych do bazy jest o 50% szybszy, co przekłada się na zawsze aktualne wyniki wyszukiwania. Wcześniej indeks działał z opóźnieniem, obecnie wszystkie aktualizacje są przeprowadzane na bieżąco. Sprawia to, że wyniki, jakie daje pozycjonowanie, są szybciej widoczne.

Algorytm, który porządkuje dane znajdujące się w bazie zindeksowanych stron, jest skomplikowaną formułą matematyczną, która nie jest znana. Dzięki temu pozycjonowanie stron nie jest zbyt łatwe.

Algorytm Google PageRank
PageRank jest najpopularniejszym i bardzo zaawansowanym algorytmem, który opiera się na liczbie cytatów i odniesień dotyczących danej strony. Właściciel strony, który zamieszka na swojej witrynie odnośnik do innej strony, w pewien sposób pomaga jej się wybić w wynikach wyszukiwarki. PageRank opiera się więc na założeniu, że im częściej dana strona jest cytowana i polecana, tym wyżej powinna znaleźć się w wyszukiwarce.

PageRank nie jest wolny od zmian, algorytm ciągle się zmienia. Jeszcze kilka lat temu podstrony niskiej jakości miały taką samą wagę, jak podstrony z dobrymi, bogatymi treściami. PageRank po modyfikacjach zaczął jednak nie przykładać tak dużej wagi do witryn, które składają się z podstron o niskiej wartości. Co jest rozumiane pod pojęciem “niska wartość”? To podstrony z małą ilością tekstu lub ze skopiowanymi treściami.

Wysoka wartość – wyższa pozycja
Jak doskonale widać, algorytm PageRank wyraźnie faworyzuje strony, które są bogate w merytoryczną, ciekawą treść. Jest to trend, którym muszą podążać agencje SEO, które chcą, aby ich klienci mieli wysoką pozycję w wynikach wyszukiwarki. Projekt Caffeine pokazuje także, że dla Google liczy się szybka aktualizacja treści, co przekładać się powinno na częste umieszczanie nowych treści na stronach. Warto być na bieżąco ze zmianami, które są wprowadzane w algorytmy. Pomoże to lepiej zrozumieć proces pozycjonowania, a także dobrać treści do danej witryny internetowej.