O tym, że „poczta pantoflowa” i ploteczki mają niezwykły wpływ na ludzi, wie każdy. Niszczycielski lub wręcz przeciwnie pozytywny efekt ich rozsiewania jest bardzo widoczny już w małych społecznościach.

Znacznie bardziej interesujące rezultaty możemy zaobserwować wykorzystując do „roznoszenia wieści” internet. Siła plotki jest tak potężna, że zainteresowali się nią nawet marketingowcy. Jak działa marketing szeptany i jak go skutecznie wykorzystywać? Przekonajmy się.

Marketing szeptany — na czym polega?

Marketing szeptany, nazywany również buzz-marketingiem, to działania pozwalające na kreacje opinii na temat naszej marki poprzez umiejętne podsuwanie klientom produktów i usług danej firmy. Prawdziwy „bum” skuteczności tej techniki marketingowej obserwuje się w ostatnich kilku latach, kiedy to specjaliści związani z „szeptanką” mogą wykorzystywać do swoich działań internet. Marketing szeptany jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na wywołanie dyskusji na temat naszej firmy, a tym samym zwiększenie jej rozpoznawalności. Poprzez pozostawianie wpisów na temat marki i produktów na forach związanych z nią tematycznie nie tylko zwiększamy szansę na uzyskanie autentycznych opinii na jej temat, ale również naturalnie się pozycjonujemy.

Dlaczego warto zainwestować w marketing szeptany?

Dzięki marketingowi szeptanemu możemy zarówno zareklamować swój produkt delikatnymi metodami, ale również pozwala nam to na zapoznanie się z potrzebami i wymaganiami grupy docelowej. „Szeptanka” umożliwia także promowanie aktualnych promocji, czy nowych linii produktów lub usług. Inwestycja w dobrze prowadzony, nienachalny marketing szeptany sprzyja ocieplenie wizerunku naszej firmy, a także przyczynia się do zwiększania ruchu na naszej stronie internetowej.

Skuteczny marketing szeptany, czyli jaki?

Marketing szeptany może przynieść nam zarówno tyle samo korzyści, jak i strat. Podejmując się działań o charakterystyce marketingu szeptanego, warto jest wybierać takich specjalistów, którzy potrafią umiejętne poruszać się na forach internetowych, mają wyrobioną dobrą opinię i nie są nachalni.

Pozornie — mogłoby się wydawać — proste zadanie pisania postów na forach internetowych, może szybko obrócić się przeciwko dobremu wizerunkowi naszej firmy. Jeśli internauci spostrzegą brak profesjonalizmu i nieumiejętność w generowaniu dyskusji, fiaskiem może okazać się nie tylko dana kampania marketingowa, ale zaprzepaszczone może zostać dobre imię naszej firmy.

Decydują się na działania z zakresu marketingu szeptanego, powinniśmy zatem nie tylko zatrudnić specjalistę, który doskonale wie co robi, ale i może poszczycić się kilkoma dobrze przeprowadzonymi kampaniami marketingowymi.

Marketing szeptany to bez wątpienia reklama, w którą warto zainwestować, na co wskazują choćby statystyki. Prawie 3/4 Polaków wierzy w dane, które udostępniane są w sieci. Przewyższa to światową średnią o ponad 20%. Dlatego, jeśli Wasze produkty i usługi kierujecie na rynek polski, to marketing szeptany jest jednym z najlepszych sposobów na dotarcie do polskiego odbiorcy.