Pozycjonowanie to działanie, bez którego nasza strona niemalże nie ma szans zaistnieć w świadomości odbiorców. Działanie to ma na celu podniesienie pozycji strony internetowej w wyszukiwarce po wpisaniu określonych słów kluczowych. Jednym z popularnych typów pozycjonowania jest tzw. long tali, czy pozycjonowanie długim ogonem. Na czym polega ten rodzaj seo i dlaczego warto się nim zainteresować, jeśli zależy nam na dużej ilości odsłon naszej witryny?

Pozycjonowanie long tail- na czym to polega?

Pozycjonowanie long tail, nazywane również szerokim, odznacza się tym, że korzysta z wielu rozbudowanych słów kluczowych, które są rzadziej wpisywane w wyszukiwarkę. Często są to frazy niszowe, zawierające od około czterech do siedmiu słów i mające na celu wyszukanie konkretnego produktu interesującego internautę.

Pozycjonowanie szerokie pozwala popatrzeć na stronę, jak sama nazwa wskazuje, szeroko. Korzystanie z rozbudowanych fraz podnosi widoczność witryny również po wpisaniu bardziej ogólnych haseł. Widoczność na takie ogólniejsze hasła może być kilkadziesiąt, a nawet kilkaset razy większa.

Zalety pozycjonowania long tail

Zalet pozycjonowania długim ogonem jest naprawdę sporo. Szczególnie dużo pozytywnych cech zyskuje ono w porównaniu z pozycjonowaniem klasycznym. O jakich zaletach mówimy? Na pewno możemy liczyć na względnie niższe koszta utrzymania ruchu na stronie oraz regularny wzrost aktywności. Wykorzystywane przez nas słowa będą miały dużo mniejszą konkurencję, a co za tym idzie przyczynią się do szybszego zwiększenia obecności na naszej witrynie.

Pozycjonowanie szerokie, czyli trwalsze efekty

Kiedy używamy wielu podobnych i ogólnych słów kluczowych, w momencie utraty zainteresowania danym zagadnieniem i spadku pozycji regularnie używanych fraz, automatycznie spanie także pozycja naszej witryny. Korzystanie z bardziej urozmaiconych haseł nie dopuszcza do wystąpienia takiego zjawiska.

Naturalność pozycjonowania

Pozycjonowanie długim ogonem pozwala wplatać słowa w dużo bardziej naturalny sposób, co umożliwia tworzenie tekstów ciekawszych z punktu widzenia czytelników. Treści pisane w bardziej naturalny sposób, na pewno będą bardziej zachęcać do powrotu na naszą stronę, a co za tym idzie, generować tak potrzebny nam ruch.

Jakie witryny powinny korzystać z pozycjonowania long tail?
Osoby, które wpisują w wyszukiwarkę konkretne hasło, często są bardziej nastawione na zakup niż osoby, które poszukują ogólnych informacji na dany temat. Właśnie dlatego pozycjonowanie korzystające z długich fraz powinno być wykorzystywane szczególnie przez sklepy internetowe i inne podobne witryny nastawione na sprzedaż. W przypadku dobrze zoptymalizowanego sklepu, frazy long tail to około siedemdziesiąt procent całego ruchu na witrynie.
Ogólniej mówiąc, do witryn, które koniecznie powinny wprowadzić do swoich działań marketingowych pozycjonowanie długim ogonem należą strony bardzo rozbudowane, mające co najmniej sto-sto pięćdziesiąt podstron. Long tail na pewno nie sprawdzi się zatem na stronie typu One Page.

Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do tego jak pozycjonować naszą stronę lub w ogóle nie mamy na ten temat pojęcia, pozwólmy aby zrobiła to za nas profesjonalna agencja seo. Tego typu agencje najlepiej wiedzą jakiego rodzaju pozycjonowanie zastosować, abyśmy byli zadowoleni z efektów i cieszyli się dużym ruchem na naszej witrynie.