Jak ogromna jest potęga internetu oraz portali społecznościowych można zorientować się, zakładając na którymś z nich konto osobiste.

Historia powstania serwisów społecznościowych oraz sposób ich działania

Myślą o połączeniu wszystkich osobistych komputerów w jedną sieć w celu kontaktów pomiędzy użytkownikami internetu, zajmowano się już od dawna. Główną koncepcją tego pomysłu było stworzenie porozumienia między ludźmi, dzielenie się swoimi pomysłami i informacjami bez względu na odległość miejsca zamieszkania, wyznania czy też poglądów politycznych.

Gdy w 2005 roku ruszył portal Yahoo! pomysł z dotarciem do szerokiego grona użytkowników podchwyciły firmy, których celem była zakrojona na wielką skalę strategia biznesowa. Ruch w kierunku marketingu za pomocą internetu okazał się strzałem w dziesiątkę, a jeszcze w tym samym roku nastąpił szybki wzrost tworzenia platform ukierunkowanych na różne kraje i dla użytkowników mówiących wszystkimi językami.

Portale społecznościowe służą głównie do przyłączenia się — za pomocą osobistych kont — do określonych grup społecznych, co zwiększa poczucie przynależności i utożsamiania się z jej użytkownikami. Można je podzielić na dwie grupy:
– zewnętrzne, czyli otwarte dla każdego zarejestrowanego uczestnika
pozwala to na nieograniczony dostęp do wszystkich informacji oraz —
– wewnętrzne, czyli zamknięte — rejestracja odbywa się tylko za
zezwoleniem administratora strony lub na zaproszenie osoby już w
takim serwisie uczestniczącej.

Te przepisy zasadniczo obejmują konta prywatnych użytkowników portali społecznościowych, ale i dotyczą firm, które by zwiększyć swoją atrakcyjność i przekonać potencjalnych klientów do zainteresowania się ich ofertą muszą wykazać daleko idącą otwartość, prezentując swoje usługi lub towary, a dzięki portalom społecznościowym z pewnością można dotrzeć do milionów odbiorców.

Niezwykła popularność Facebooka

Wśród popularnych portali społecznościowych takich jak Twitter, Snapchat, NK, Instagram, Facebook, Google Plus, czy nawet YouTube największe zainteresowanie budzi Facebook. Jest obecnie najczęściej odwiedzaną stroną, liczy sobie znakomitą większość użytkowników wszystkich portali społecznościowych, tym bardziej że jest to serwis otwarty dla każdego. Inne serwisy takie jak Twitter, Instagram czy G+ nie cieszą się takim zainteresowaniem, zostały zaanektowane głównie przez telewizyjne gwiazdy, sławy i celebrytów i tworzą bardziej zamknięty krąg niż inne tego typu portale.
Tak więc wydaje się, że Facebook najbardziej nadaje się do komunikacji pomiędzy zwykłymi obywatelami, jak również firmami chcącymi zaistnieć na rynku.

Domeną każdej platformy społecznościowej jest możliwość skomentowania przez jej użytkowników wrzuconego na stronę materiału – co jest znakomitą pożywką dla firm ubiegających się o szersze zainteresowanie. Dzięki dobremu PR-owi i odpowiedniemu marketingowi jest szansa na zwiększenie przez firmę obrotów, poprzez wzrost sprzedaży jej usług lub towarów. Dobrze wyważona reklama, odpowiednio skonstruowana strona firmy, ciekawe prezentacje jej pozytywów z pewnością wzbudzą w klientach chęć sprawdzenia zamieszczonych informacji, a więc sukces zostaje osiągnięty. Mimo że umieszczanie stron firmy na fanpage-ach nie ma celu sprzedażowego, a bardziej zainteresowanie ofertą jej użytkowników, przynosi to większy oddźwięk, ponieważ przekazywanie linków do strony firmy przez uczestników portalu swoim znajomym, przyczynia się do budowania dobrego wizerunku firmy.
Takimi prezentacjami tworzącymi wizerunek firmy, a także prowadzenie strony – jej aktualizowaniem i tworzeniem nowych podstron zajmuje się Agencja Social Media.

Czym są agencje social media

Agencje te powstały na potrzeby marketingowe firm. Na co dzień, w działaniach firmy nie ma czasu na zajmowanie się stroną marketingową, dlatego powołanie do współpracy agencji specjalizującej się w dziedzinie tworzenia PR-u i stroną reklamową danego przedsiębiorstwa, leży w interesie każdej, nawet niezbyt dużej firmy. Agencja Social Media umieszcza wszystkie niezbędne informacje o firmie na wybranym portalu społecznościowym lub wykupuje prawa do reklamowania firmy na kilku platformach. Są to zazwyczaj krótkie filmiki reklamowe, zdjęcia gotowych towarów, wyczerpujący opis wykonywanych przez przedsiębiorstwo usług. Dopuszczane są również konkursy organizowane przez agencje na zlecenie, co pozwala na większe zainteresowanie społeczeństwa daną firmą. W konkursie mogą brać udział wszyscy zarejestrowani uczestnicy platformy, a linki przekazywać znajomym.

Zatrudnienie Agencji ma również na celu profesjonalne stworzenie dobrego wizerunku firmy, gdyż w przypadku niekorzystnego zwrotu akcji firma może stać się obiektem tzw. „memów prześmiewczych”, co zburzy jej pozytywny obraz. Agencja zobowiązana jest do unikania tego rodzaju incydentów i kontrolowania rozwoju sytuacji.