Blisko 97% internautów poszukuje informacji na temat pożądanych usług i produktów w sieci. Fakt ten dotyczy również firm lokalnych. Towarzyszące nam na co dzień urządzenia mobilne, a także dostępność do internetu sprawia, że mamy możliwość sprawdzania interesujących nas danych na temat ofert różnych przedsiębiorstw będąc już w drodze do nich. Niewielu z nas zna współcześnie adresy firm, do których się wybieramy. W ich odnalezieniu pomaga nam wyszukiwarka. Jest to rozwiązanie niezwykle wygodne dla konsumentów. I jednocześnie stanowi ono bardzo dużą szansę – na pozyskanie nowych klientów – dla samych przedsiębiorców.

Czym jest pozycjonowanie lokalne? Jakie są zalety pozycjonowania lokalnego? Sprawdźmy.

Zmiany w Google szansą dla niewielkich przedsiębiorców

Wraz z wprowadzeniem w 2012 roku przez Google zmian w mechanizmach wyszukiwania, odpowiedzi na zapytania są internautom zwracane również w zależności od ich lokalizacji. Ta modyfikacja spowodowała nie tylko bardzo duże ułatwienie dla internautów, którzy poszukują w sieci usług lokalnych. Google zaoferowało tym samym szansę dla niewielkich przedsiębiorców, którzy nie mieliby szansy na zaistnienie w sieci, konkurując z dużymi firmami.

Strategia pozycjonowania lokalnego pozwala na dotarcie do tego potencjalnego klienta, który znajduje się w pobliżu miejsca, do którego chcemy go skierować. W praktyce oznacza to, że użytkownicy w różnych lokacjach, będą otrzymywali inne wyniki wyszukiwania wyszukiwarki. I wcale nie muszą do tego celu dodawać w swoich zapytaniach nazwy miejscowości, czy regionu. Wystarczy jedynie wpisanie zapytanie ogólnego, a wyszukiwarka zwróci informacje o np. firmach, które znajdują się najbliżej lokalizacji danego użytkownika sieci.

Dla kogo jest pozycjonowanie lokalne? Ile trwa pozycjonowanie lokalne?

Google wraz ze swoimi kolejnymi aktualizacjami stara się, aby wyniki wyszukiwania były możliwie jak najbardziej spersonalizowane i precyzyjnie odpowiadały na zapytania użytkowników. Lokalne pozycjonowanie stron www jest bez wątpienia sporym udogodnieniem nie tylko dla internautów, ale również samych przedsiębiorców, którzy mogą zwiększyć swoją widoczność w sieci, bez konieczności przeznaczania dużych funduszy na reklamę.

Pozycjonować się lokalnie może praktycznie każda firma, która oferuje usługi w swoim regionie. Przeniesie ono bardzo dobre rezultaty zwłaszcza dla przedsiębiorstw, którzy działają w określonym zasięgu. Wszystkie sklepy fryzjerskie, warsztaty, sklepy, czy też punkty usługowe, będą miały większą szansę na zaistnienie w okolicy. I w przeciwieństwie do tradycyjnego rodzaju reklamy, na przełożenie ich na rzeczywistą sprzedaż nie trzeba będzie długo czekać. Z internetu korzysta przeważająca część społeczeństwa, co sprawia, że liczba potencjalnych klientów – nawet tych w naszym regionie – może być znacznie większa, gdy wykorzystamy do reklamy właśnie internetowe narzędzia marketingowe.

„Małe” przeciw „dużemu” – czyli czy mam szansę na wysoką pozycję w wyszukiwarce? Czy tanie pozycjonowanie lokalne ma sens?

Tak, jak najbardziej! Jeśli obawialiście się kiedyś o skuteczność pozycjonowania na najbardziej popularne frazy, to przy pozycjonowaniu lokalnym nie musicie. Jest to zasługa nie tylko mechanizmu wyszukiwarki, ale również tendencji rynkowych. Trendy pokazują, że konsumenci znacznie chętniej kupują u małych przedsiębiorców, którzy oferują wysoką jakość produktów i usług. W przeciwieństwie do międzynarodowych konglomeratów, które oprócz znanej marki i rozpoznawalności, nie mają swoim klientom (coraz częściej) do zaoferowania niczego więcej. Konsumenci cenią sobie indywidualne podejście i dbałość o ich interesy, które mogą doświadczyć przeważnie u małych przedsiębiorców. Jest to niewątpliwa zaleta pozycjonowania lokalnego.

Google Moja Firma – główne narzędzie pozycjonowania lokalnego

Aby skutecznie pozycjonować swoją firmę lokalnie, przedsiębiorcy nie jest potrzebna nawet strona internetowa – choć z pewnością jest mile widziana. Punktem wyjścia może być wizytówka Google Moja Firma. Założenie jej wymaga jedynie posiadania konta mailowego Google. A za jej pośrednictwem nasi potencjalni klienci mogą dowiedzieć się o godzinach pracy naszej firmy, jej lokalizacji, czy też zostać poinformowani o aktualnościach na kanale Google Plus.