Internet już dawno stał się częścią naszej rzeczywistości. Dlatego przyzwyczajenia, trendy, czy nawet tradycje jego użytkowników odbijają się na nim szerokim echem. Dla działających w sieci przedsiębiorców oznacza to zarówno dodatkowe do wykorzystania możliwości, jak i komplikacje. Pracując nad poprawą wizerunku naszej firmy i jej widoczności w sieci możemy przyjrzeć się bliżej aktualnym trendom i przekuć je w większą jej rozpoznawalność. Co warto wiedzieć o pozycjonowaniu sezonowym? Czym jest? I jak je wykorzystać? O tym w poniższym artykule.

Sezonowe SEO – czyli jak być na bieżąco z okresowymi wydarzeniami?

Pozycjonowanie sezonowe pozwala nam na wyróżnienie tych fraz kluczowych, których popularność zmienia się wraz z np. porą roku. Dla przykładu, frazy związane z okresem Bożego Narodzenia, będą najczęściej wyszukiwane w okolicach listopada i grudnia. Oferowanie produktów związanych ze świętami, pozwoli nam znaleźć się wyżej w wynikach wyszukiwania. Zwłaszcza, że artykuły sezonowe charakteryzują się mniejszą konkurencyjnością poza sezonem i również z tego powodu, że nie każdy przedsiębiorca chce poczynić trud związany z reklamą tylko konkretnych grup artykułów.

Pozycjonowanie sezonowe, należy zacząć na długo przed sezonem. Najlepszym terminem jest rozpoczęcie prac tuż po zakończeniu obecnego sezonu, tak aby móc przygotować się do przyszłorocznych sprzedaży. Na pierwszy rzut oka, trud i koszta związane z całorocznym pozycjonowaniem na nieopłacalne przez większość roku frazy może wydawać się nieopłacalny. Jeśli jednak dobrze przygotujemy się do sezonu, to mamy szansę że zakupowy szał zacznie się gdy nasza strona osiągnęła wysokie i stabilne pozycje, które z pewnością zwrócą całoroczne koszta pozycjonowania.

Oczywiście, już po gorącym okresie listopadowo-grudniowym, liczba wejść z wyszukiwarki na frazy kluczowe związane z Bożym Narodzeniem będzie maleć. Lecz nie zmieni to faktu, że przez ten czas, kiedy zdecydowaliśmy się na pozycjonowanie okresowe na słowa kluczowe z nim związane, zwiększyliśmy wystarczająco liczbę naszych klientów co zwróciło z nawiązką koszta pozycjonowania sezonowego.

Pozycjonowanie sezonowe wcale nie musi oznaczać tylko korzyści okresowych. Wręcz przeciwnie. Jeśli w ramach naszej oferty znajdują się produkty, które mogą zainteresować użytkowników również poza sezonem, mamy szansę na stałych klientów na pozostałe produkty. Nawet jeśli taki klient wymaga dodatkowej pracy i kosztów – warto. Koszt klienta powracającego jest zawsze niższy niż koszt pozyskania nowego klienta. Użytkowników którzy trafili na naszą stronę w trakcie sprzedaży sezonowej możemy niskim kosztem ściągnąć za pomocą newsletterów, akcji promocyjnych na Facebooku, czy kampanii remarketingowych AdWords.

Frazy sezonowe i okolicznościowe

W przypadku pozycjonowania sezonowego wyróżnić możemy dwa rodzaje fraz kluczowych:

 • sezonowe – których popularność będzie się zmieniać w zależności od pory roku, czy cyklicznie powracających świąt
 • okolicznościowe – które związane będą z konkretnym, często pojedynczymi wydarzeniem i w jego okolicach będą najpopularniejsze

Frazy sezonowe i okolicznościowe mogą dotyczyć szeregu różnych wydarzeń, które mają miejsce w ciągu roku kalendarzowego. Jeśli szukamy fraz sezonowych które dotyczą naszej branży, warto skorzystać z narzędzi takich jak Google Trends. Dzięki temu możemy zarówno znaleźć najnowsze trendy w sieci, które cechują się ostatnio zwiększoną liczbą zapytań w Google, oraz prześledzić historię konkretnych fraz na przestrzeni lat i okresy gdy cieszyły się zwiększoną popularnością. Pozwoli to nam znaleźć frazy do pozycjonowania do których musimy się odpowiednio przygotować. Niestety, nie pozwoli nam to przygotować się do pojedynczych wydarzeń, np. koncertów, czy jednorazowych festiwali, wtedy gdy zauważymy wzrost zainteresowania na pozycjonowanie jest już za późno i pozostają nam jedynie kampanie AdWords.

Frazy możemy podzielić również zależnie od tego czy wskazują na konkretne daty, czy dotyczą cyklicznych wydarzeń.

Słowami kluczowymi związanymi z cyklicznymi świętami i wydarzeniami, oraz porami roku są np.:

 • Prezent na święta dla mamy
 • Jaki prezent dla chłopaka
 • Smog Kraków
 • Baseny ogrodowe
 • Wentylator do 100 zł
 • Jak wypełnić pit

Jak widać dotyczą one cyklicznie powtarzających się wydarzeń i okresów w roku. Warto w tym miejscu zastanowić się nad tym, jak opłacalne jest dla naszego biznesu pozycjonowanie fraz przez cały rok, które dochód przynoszą jedynie przez kilka tygodni. Wszystko zależeć będzie od skali i rangi wydarzenia lub pory i tym samym konkurencyjności na frazę. W przypadku, gdy będzie ona duża, rezultaty pozycjonowania mogą być niejednoznaczne, a przy dużej konkurencyjności wyniki mogą wymagać naprawdę dużych nakładów.

W przypadku, gdy chcemy pozycjonować się na frazę związaną z wydarzeniem, zadbajmy o wyposażenie naszej strony w adekwatną treść, która pozwoli na przekierowywanie ruchu z wyszukiwarki.

Wyróżnić możemy frazy kluczowe ze wskazaniem daty, dzięki czemu możemy pozycjonować się na konkretne wydarzenia lub trendy

Frazami kluczowymi ze wskazaniem daty są, np.:

 • Trendy fryzjerskie na rok 2017
 • Targi ślubne 2015
 • Rajstopy na jesień
 • Muse Kraków 2017

Użytkownicy, korzystając z wyszukiwarki, chcą uzyskać informacje w możliwie najszybszy sposób. Dlatego nie korzystają oni z filtrów dat, które oferuje wyszukiwarka,tylko wpisują je w zapytaniu. Frazy z datami mogą prowadzić do stron, na których znajduje się treść lub oferta dotycząca również innych okresów.

Podsumowując pozycjonowanie witryny na frazy sezonowe może przynieść przedsiębiorcy wymierne korzyści. Musimy jednak pamiętać, że aby otrzymać satysfakcjonujące wyniki za ten typ pozycjonowania nie możemy zabierać się na ostatnią chwilę, a często nasze działania warto wesprzeć kampanią reklamową w Google AdWords.