Za docieranie do dużego grona odbiorców w Internecie odpowiedzialny jest nie tylko dobry marketing. Dziś to także kwestia pozycjonowania, bo wysokie wyniki w wyszukiwarce Google gwarantują dużą liczbę odwiedzin bloga czy sklepu. W tym artykule dowiesz się, jak sprawić, by Twój sklep internetowy był jednym z pierwszych, które pojawiają się przed oczyma klienta, który szuka najlepszego miejsca do zrobienia zakupów.

Dobór słów kluczowych

Na początku skupmy się na słowach. To one będą zazwyczaj tym, co przekłada się na jakość naszego pozycjonowania strony www i tym, co sprawia, że klient dłużej zostaje na stronie sklepu internetowego. W kwestii dobierania słów możemy wyróżnić kilka działań, które mają bezpośredni wpływ na pozycjonowanie sklepu internetowego.

W pierwszej kolejności będzie to zadbanie o nazwę strony. Nazwa sklepu powinna być dostosowana do zasad SEO. Najlepsza będzie taka, która wskaże na ofertę sklepu oraz będzie zawierała słowa, które konsumenci zazwyczaj wpisują, gdy szukają określonych produktów. Tanie, dobrej jakości, modne – takie słowa może i nie dodają uroku nazwie firmy, ale w pozycjonowaniu sklepów sprawdzą się świetnie.

Zawartość strony internetowej, a pozycjonowanie sklepów internetowych

Kolejnym krokiem ku wyższej pozycji sklepu internetowego w wyszukiwarce internetowej będzie dopieszczenie nazw artykułów, kategorii i opisów produktów. Muszą one być zrozumiałe i wartościowe zarówno dla klienta, jak i dla wyszukiwarki, zresztą do tego właśnie sprowadza się optymalizacja strony internetowej. Zamiast używać więc pasma niezrozumiałych dla człowieka znaczków, lepiej jest wybrać odpowiednie frazy kluczowe, jak np. kurtki na rower czy zeszyty w kratkę.

Równie ważnym elementem jak zadbanie o nazwę całego sklepu internetowego będą odpowiednie tagi tytułowe, a więc słowa składające się na kategorie, podkategorie i wszelkie inne zakładki strony. Optymalizacja strony internetowej naszej firmy będzie łatwiejsza, jeśli każda z tych nazw będzie wyraźnie wskazywała na zawartość podstrony i nie będzie powtórzeniem innych określeń. To pomoże zresztą i użytkownikom sklepu internetowego, bo sprawi, że strona internetowa firmy będzie bardziej przejrzysta, a zakupy staną się znacznie przyjemniejsze.

Warto też zadbać o to, by opisy produktów w sklepie internetowym różniły się od siebie, chociaż minimalnie. Należy tu przyłożyć się do odpowiedniego rozmieszczenia słów kluczowych oraz ulokowania ich w różnych kontekstach, czy choćby w otoczeniu innych słów. Powielone opisy mogą być przeszkodą dla pozycjonowania sklepów internetowych, a jeśli nawet roboty Google’a nie będą miały wobec nich żadnych obiekcji, może to być uciążliwe dla klientów, którzy bardzo uważnie przeglądają ofertę danego sklepu internetowego.

Wartościowe treści a pozycjonowanie firm

I wreszcie czas na ostatni etap pracy nad słowami na stronie sklepu internetowego. Chodzi oczywiście o wartościowe treści. Sklep internetowy, tak samo jak każda inna strona firmowa, na udostępnianiu dobrych treści zyskuje podwójnie. Po pierwsze, udowadnia wyszukiwarkom, że jest miejscem wartym uwagi klienta, po drugie, oswaja potencjalnego konsumenta ze swoją marką. Nietrudno się więc dziwić, że od słynnego „content is a king” nie można się opędzić na stronach związanych z takimi zagadnieniami jak pozycjonowanie firm czy optymalizacja strony internetowej.

W tej materii coraz popularniejsze robią się także blogi firmowe, które w przeciwieństwie do artykułów np. na stronach sklepów internetowych nie pomagają wybrać produktu, ale raczej podnoszą wiarygodność samego przedsiębiorstwa. Prowadzenie bloga firmowego nie tylko służy zdobyciu wysokiej pozycji w wynikach Google, ale i sprawia, że potencjalny klient postrzega pracowników firmy jako ekspertów w danej dziedzinie.

Linkowanie naszej strony internetowej

Dobrze dobrane słowa kluczowe i odpowiednie treści nie wystarczą jednak do osiągnięcia podium w wynikach wyszukiwań, trzeba zająć się linkami. Warto jednak uważać, by nie przesadzić z agresywnym linkowaniem, bo zaostrzona niedawno polityka Google’a wobec SEO może sprawić, że przyniesie to więcej szkody niż pożytku.

By generować wartościowe zewnętrzne linkowanie dobrze jest wykorzystać wszelkie kanały social media, bo praca nad nimi zwróci się także w postaci większego zainteresowania produktami danego sklepu wśród konsumentów. Zadbanie o linkowanie wewnętrzne też będzie korzystne, szczególnie gdy wykorzysta się do tego cały content marketing obecny na stronie sklepu internetowego.
Wniosek? Nie warto działać tylko pod SEO, znacznie korzystniejsze jest łączenie pozycjonowania z dostosowaniem strony do potrzeb konsumenta z krwi i kości.

A tutaj dowiesz się ile kosztuje pozycjonowanie sklepu internetowego.