Pozycjonowanie stron internetowych jest bardzo poważną usługą, pozwalającą wywindować stronę firmową, a tym samym produkty lub usługi firmy na wyższy poziom. Aby robić to skutecznie, należy skupić swoje działanie na odpowiednio dobranych słowach kluczowych – frazach. Muszą one występować w treści strony www i być z nią merytorycznie powiązane. 

Jakie mamy rodzaje słów kluczowych?

Słowa kluczowe to inaczej mówiąc frazy, zapytania, które internauci wpisują w okno wyszukiwarki. Dlaczego są tak istotne? Ponieważ pozwalają określić, czego najczęściej poszukują odbiorcy i na tej podstawie przygotować stronę w taki sposób, by spełniała ona oczekiwania potencjalnych odbiorców. Frazy do pozycjonowania różnią się między sobą przede wszystkim długością, czyli ilością zawartych w nich słów. Każde dodatkowe słowo do frazy głównej jest dookreśleniem potrzeb szukającego i pozwala wskazać najbardziej sprecyzowane dla niego wyniki wyszukiwania.

Dla przykładu, gdy internauta wpisuje w Google słowo „laptop”, wówczas trudno powiedzieć, jakich informacji on oczekuje. Poszukuje najtańszego używanego laptopa w Poznaniu, czy może chce się dowiedzieć czym w ogóle jest laptop lub jaka jest etymologia tego słowa? Trudno to stwierdzić. Dlatego właśnie firmy oferujące używane laptopy z Poznania inwestując w pozycjonowanie w Poznaniu będą chciały, by po wpisaniu frazy „laptopy” internauta otrzymał link do strony z ich ofertą laptopów. Konkurencja w tej branży jest jednak ogromna, dlatego tego rodzaju jednowyrazowe, ogólne frazy są bardzo drogie i każda agencja interaktywna, która podejmie się zadania pozycjonowania tej firmy taką fraza będzie miała trudny orzech do zgryzienia.

Jak tworzyć frazy, których oczekuje odbiorca?

Spośród usług i produktów, jakie oferuje dana firma, należy wybrać i spisać wszystkie, które potencjalnie mogą zostać wpisane w wyszukiwarkę przez klienta. Dla lepszego sprecyzowania, frazy pozycjonujące powinny występować również w odmianie, na przykład: „laptopy używane Poznań” oraz „laptopy używane w Poznaniu”. Odradza się natomiast tworzenie fraz kluczowych z literówkami, które są bardzo często popełniane przez wpisujących i błędami ortograficznymi, na przykład: „laptopy uzywane” lub „laptopy urzywane”.

Skorzystaj z podpowiedzi Wujka Google!

Google jest bardzo pożytecznym narzędziem nie tylko ułatwiającym wyszukanie interesujących nas informacji, ale również tworzenie słów kluczowych. Po wpisaniu danej frazy w wyszukiwarkę, na dole strony wyświetlą nam się również „wyszukiwania podobne do…”, z których możemy wybrać frazy zbliżone najczęściej wpisywane przez internautów.

Podążaj tokiem myślowym potencjalnego odbiorcy

Dzięki znajomości toku jego myślenia możemy podsuwać mu gotowe rozwiązania – w postaci linków pokazujących się na stronie wyników wyszukiwania jako pierwszych lub jednych z pierwszych. Internauta rzadko kiedy przechodzi na drugą i kolejne strony wyników wyszukiwania poszukując danego towaru. Rzadko kiedy decyduje się nawet przewinąć pierwsza stronę w dół. Dlatego najbardziej pożądane jest zajęcie jednego z 6-7 pierwszych miejsc na liście wyszukiwania Google. Aby to osiągnąć twórzmy frazy ogólne i dodatkowe, opisujące miasta, rozmiary, kolory, konkretne rodzaje usług, z pominięciem nazw marek i firmy, gdyż te zwykle są tak charakterystyczne, że nie wymagają pozycjonowania, bo i tak windują stronę na top.

Słowa tworzą klucze!

Często internauci wpisują w wyszukiwarkę pytanie, na przykład „gdzie sprzedać używany laptop w Poznaniu”. Te frazy również warto wykorzystać w pozycjonowaniu, by podpowiedzieć internaucie konkretny adres, pod którym mogą zbyć swój stary laptop.

Tworząc listę potencjalnie dobrych fraz pod pozycjonowanie stron www może się okazać, że jest ich zdecydowanie zbyt dużo, szczególnie gdy na przykład nasza firma świadczy usługi na terenie całej Polski i frazy muszą zawierać różne miasta. Wtedy można skorzystać z wygodnych pozycjonerskich narzędzi do tworzenia słów kluczowych – zdecydowanie ułatwiają one pracę osobom pracującym w agencjach interaktywnych.