Na dzisiejszym rynku pozycjonowanie stron www stało się już nie tylko wyborem, ale przede wszystkim koniecznością — jeżeli chcesz zaistnieć w internecie, pozycjonowanie to z pewnością jeden z głównych czynników, który pomoże Ci to osiągnąć. Na czym polega pozycjonowanie, jak zacząć pozycjonowanie stron oraz czy warto zlecać i płacić za taką usługę? Odpowiedzi na te pytania poniżej.

Pozycjonowanie strony internetowej — podstawowe informacje

Pozycjonowanie stron internetowych to działania, które mają na celu przede wszystkim zwiększenie widoczności danej strony w wynikach wyszukiwania. Pozycjonowanie stron internetowych to więc działanie wykonywane równolegle z działaniami SEO prowadzące do zwiększonej ilości wejść na daną witrynę.

Kolejność, w jakiej ukazują się nam strony internetowe, po wpisaniu w wyszukiwarkę szukanej frazy nie jest przypadkowa. Najwyżej (oprócz opłaconych wyników wyszukiwania — reklam) znajdują się strony, które algorytm Google uznał za najbardziej pasujące do wpisanego zapytania. Dokładny sposób działania takiego algorytmu nie jest oczywiście znany, jednak wiadomo jakie czynniki wpływają na wyższą pozycję. Czynnik te podzielić można na dwie główne grupy:

  • czynniki związane z samym działaniem strony i treścią, która jest na niej zawarta (dotyczy to ilości treści na stronie, odpowiednich słów kluczowych, częstotliwości aktualizacji informacji na stronie czy chociażby unikalności treści umieszczanych w danej witrynie),
  • czynniki związane z tzw. popularnością strony w Internecie (chodzi tutaj głównie o linki — odnośniki, które prowadzą do naszej strony internetowej).

Profesjonale agencje SEO zajmujące się pozycjonowaniem odpowiadają za to, aby nasza strona internetowa jak najlepiej „wpisywała się” w wymagania algorytmu Google i dzięki temu znajdowała się wysoko w wynikach wyszukiwania.

Jak zacząć pozycjonowanie strony internetowej naszej firmy?

Pozycjonowanie firm rozpoczyna się przede wszystkim od doboru słów kluczowych, a więc ustalenia, na podstawie jakich fraz potencjalna osoba odwiedzająca naszą stroną internetową mogłaby szukać oferowanych przez nas treści. Warto tutaj postawić się w roli takiej osoby i wypisać sobie słowa kluczowe, których mogłaby ona użyć — w internecie dostępne są specjalne programy, które mogą nam w tym pomóc.

Ostateczny wybór fraz kluczowych następuje jednak dopiero po analizie rynku tzn. stwierdzeniu, które z wybranych przez nas słów kluczowych mają niską konkurencyjność przy stosunkowo wysokiej liczbie wyszukiwań. Taki wybór daje największe szanse na to, że pozycjonowanie okaże się skuteczne i przyniesie wymierne rezultaty.

Warto jednak wiedzieć, że wybór słów kluczowych to jedynie początek (choć bardzo istotny) – dalszym etapem jest optymalizacja strony oraz działania już poza samą stroną, które mają na celu stworzenie odpowiedniej struktury linków.

Czy warto płacić za pozycjonowanie strony?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: ZDECYDOWANIE TAK! Dlaczego? Ponieważ pozycjonowanie to niezwykle skomplikowany i długotrwały proces, który, żeby przyniósł oczekiwane rezultaty, warto powierzyć specjalistom z agencji SEO.

Aby uzmysłowić sobie, jakie korzyści możemy osiągnąć, jeżeli nasza strona internetowa znajdzie się na pierwszej stronie wyników wyszukiwania, wystarczy przeprowadzenie krótkiej analizy. Oczywiste jest to, że im wyższy będzie to wynik, tym większy odsetek osób, które po wpisaniu w wyszukiwarkę konkretnej frazy klikną dany wynik i przejdą na naszą stronę. Konkretne wartości prezentują się mniej więcej tak: pozycję pierwszą odwiedzi około 50% osób szukających danej frazy, pozycję drugą 30%, z kolei pozycję 10 już tylko około 10%. Na podstawie tych danych nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że warto płacić za pozycjonowanie.

Tanie pozycjonowanie stron — czy to możliwe?

Każda osoba decydująca się na pozycjonowanie swojej strony internetowej musi sobie zdawać sprawę z tego, że usługa ta jest wyjątkowa czasochłonna i wymagająca posiadania odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Nie warto zlecać pozycjonowania amatorom, ponieważ może to przynieść więcej szkód niż pożytku. Pozycjonowanie to usługa, w której profesjonalizm odgrywa kluczową rolę, dlatego przy wyborze odpowiedniej firmy, której powierzymy to zadanie, kierujmy się nie tylko ceną.

Aktualnie na rynku coraz więcej jest firm oferujących pozycjonowanie, co sprzyja konkurencyjności cen — tanie pozycjonowanie jest więc możliwe (choć zależy to od różnych czynników, w tym popularności słów kluczowych, określających naszą stronę) – warto wiec przed wyborem konkretnej firmy skontaktować się z przynajmniej kilkoma agencjami SEO i wśród nich wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę.