Pozycjonowanie strony w Google jest kwestią, na którą zwraca uwagę praktycznie każda osoba promująca swoją działalność w sieci. Figurowanie wysoko w wynikach wyszukiwania uzależnione jest od wielu czynników – niektóre z nich są oczywiste, inne nieco bardziej wątpliwe. Na co więc przede wszystkim należy zwrócić uwagę?

Algorytmy Google

Pozycja danej strony zależy od algorytmów, na które, według spekulacji, wpływa aż kilkadziesiąt czy nawet kilkaset czynników. Specjaliści od pozycjonowania stron swoje tezy opierają jednak na własnych doświadczeniach i pewnych przesłankach – trudno wiec określić, jak bardzo dany czynnik rzeczywiście wpływa na pozycję strony w wynikach wyszukiwania.

Kwestie związane z domeną

Domena najwyższego poziomu to czynnik, od którego zależy pozycja w Google. Można wyróżnić domeny krajowe – na przykład .pl, .be oraz funkcjonalne – .org, .net. Co do zasady przyjęło się, by używać domen, które wskazywać mają na cel danego serwisu. Strony z końcówką krajową tworzone są docelowo, by funkcjonować przede wszystkim w kraju, bo wtedy łatwiej pozycjonować je w konkretnym rejonie. Z kolei domeny funkcjonalne będą bardziej ogólne. Istotną kwestią jest także historia domeny – jeśli będzie ona często zmieniać swojego właściciela, algorytm Google może uznać ją za niezaufaną i ignorować odnośniki prowadzące do strony.

Słowa kluczowe

Aby zdobyć wyższą pozycję i trafić do docelowej grupy odbiorców strona musi zadbać także o określone słowa czy frazy kluczowe. Dla algorytmu znaczenie ma występowanie tych słów w serwisie, a także pojawienie się konkretnego słowa w tytule strony, dzięki czemu pozycja serwisu w Google będzie mogła wzrosnąć. Słowo kluczowe warto zawrzeć także w opisie strony i to nie tylko ze względu na wyniki wyszukiwania, ale także dlatego, że Google pogrubi tę frazę w wynikach wyszukiwania. Niektórzy specjaliści twierdzą także, że warto zadbać o odpowiednie zagęszczenie słów kluczowych na stornie. Trzeba jednak pamiętać, że powielanie danej frazy na siłę mija się z celem – o ile strona będzie mogła dzięki temu znaleźć się wyżej w wynikach wyszukiwania, to nienaturalnie brzmiąca treść naszpikowana słowami kluczowymi odstraszy niejednego odbiorcę.

Ilość treści

Nie bez znaczenia jest także ilość treści. Te serwisy, które będą miały obszerne wpisy, będą premiowane przez Google. Po pierwsze, mogą zostać uznane za miejsca, w których znajduje się treść wartościowa, a poza duża ilość tekstu zwiększa możliwość pozyskania większej ilości odwiedzających. Im więcej zdań, tym większa bowiem możliwość tworzenia przeróżnych wariantów słów kluczowych. Jednym z częstych błędów jest powielanie treści – duplicate content. Może mieć negatywny wpływ na pozycję w Google i sprawić, że drastycznie ona spadnie.

Jakość i poprawność linków

Algorytm Google lubi także linkowanie do wartościowych czy zaufanych stron. Odsyłanie do stron wartych szczególnej uwagi jest miłą praktyką, na której serwis polecający nie traci, za to może znacznie zyskać w oczach odbiorców. Ważne jednak, by zadbać również o poprawność odnośników. Problemem niejednego serwisu są bowiem linki prowadzące donikąd. Serwisy z nagromadzonymi nieaktywnymi odnośnikami mogą otrzymać niską pozycję w Google ze względu na to, że fakt ten może świadczyć o porzuceniu strony, a przynajmniej być dowodem na bezwartościowość zawartej na niej treści.

Kwestia optymalizacji

Algorytm Google uzależnia pozycjonowanie strony internetowej również od kwestii związanych z szybkością ładowania się serwisu. Co więcej, według spekulacji z roku na rok na ten aspekt kładzie się coraz większy nacisk. Warto więc zadbać o optymalizacje grafik – używać właściwych dla Google nazw czy stosować atrybuty ALT. Nie można zapominać, że duża ilość osób trafia na daną stronę także dzięki Grafice Google pozwalającej na wyszukiwanie obrazów. Zamiast pozostawiać przypadkowy ciąg znaków, które będą stanowić nazwę obrazu, należy zmienić ja na taką, która będzie odnosiła się bezpośrednio do grafiki i tematyki strony. Dodatkowo warto zadbać także o atrybut ALT, w którym również powinny znaleźć się preferowane słowa. Optymalizacja obrazu powinna zwiększyć szansę na zyskanie dużej liczby wyświetleń, a redukcja rozmiaru grafiki pozwoli z kolei skrócić czas oczekiwania na wczytanie się serwisu.

Optymalizacja a agencja SEO

O optymalizację serwisu nie trzeba dbać na własną rękę – można zamiast tego zaufać specjalistom. Obecnie na rynku znaleźć można wiele agencji SEO oferujących szereg usług z zakresu optymalizacji stron. Ich zadaniem jest zadbanie o to, aby dany serwis spełniał wymogi algorytmu Google i figurował jak najwyżej w wynikach wyszukiwania.