Kilka lat temu popularne stało się hasło „content is the king”. Czy rzeczywiście skuteczne pozycjonowanie jest niemożliwe bez wysokiej jakości treści? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

W ostatnich latach algorytmy Google o nazwach „Panda” i „Pingwin” sprawiły, że stare poglądy na pozycjonowanie (polegające między innymi na masowym pozyskiwaniu linków prowadzących do strony i niczym więcej) odeszły do lamusa. Linki co prawda liczą się dalej, ale muszą być dobrej jakości, a na stronie musi znajdować się wartościowa treść pisana przede wszystkim z myślą o użytkowniku strony, a nie pod roboty wyszukiwarek. Bez treści pozycjonowanie serwisu internetowego będzie nieskuteczne i może przynieść klientowi więcej szkody niż pożytku.

Content marketing jest bezpieczny

Pozycjonując swoją stronę z wykorzystaniem narzędzi content marketingu nie ryzykujesz, że zostanie ona ukarana przez wyszukiwarkę filtrem lub banem. Jeśli publikowane treści nie będą skopiowane z innej strony oraz nie zostaną ukryte na Twojej witrynie (biała czcionka na białym tle), to roboty bez problemu zaindeksują Twoją stronę, a jej pozycja będzie stabilnie rosła. Stawiając na treść nie musisz uciekać się do ryzykownych technik „black hat SEO”. Roboty wyszukiwarek lubią dobre treści i znacznie lepiej traktują strony, które są w nią bogate. To jednak nie wszystko. Poza bezpieczeństwem możemy wyróżnić jeszcze kilka korzyści płynących z content marketingu.

Content marketing sam zdobędzie dla Ciebie linki

Wartościowe treści z pewnością przypadną do gustu odwiedzającym Twoją stronę, a ci z kolei wielu przypadkach udostępnią link do artykułu na swoich profilach w mediach społecznościowych, forach czy blogach. Dzięki temu baza „dobrych” linków (z zaufanych witryn) prowadzących do Twojej strony będzie stabilnie rosła bez potrzeby samodzielnego zdobywania linków ze stron o wątpliwej jakości. Warto również wspomnieć, że tak pozyskane linki będą darmowe. Znacznie bardziej opłaca się zainwestować w content marketing niż kupować linki prowadzące do strony.

Content marketing to łatwe budowanie długiego ogona

Nie od dziś wiadomo, że duży ruch na swojej stronie można wygenerować właśnie na frazy z długiego ogona, czyli składające się z większej liczby członów niż fraza główna i pojawiających się rzadziej na stronie, ale za to mogących lepiej odpowiadać na zapytania użytkownika. Dobra optymalizacja treści na stronie umożliwia bezproblemowe zbudowanie długiego ogona, co w innych przypadkach (na stronach, które nie inwestują w treści) może być bardzo trudne, a nawet niemożliwe. Dzięki content marketingowi długi ogon jest budowany w naturalny sposób.

Content marketing to szansa na wysokie pozycje z trudnych fraz

Badania przeprowadzone przez ekspertów z branży marketingu internetowego wykazały, że solidnie przygotowane, rozbudowane i unikalne treści są niezwykle cenione przez roboty wyszukiwarek i osiągają wysokie pozycje nawet na dość ogólne i mocno konkurencyjne frazy. Z czego to wynika? Takie treści są częściej linkowane, cytowane przez portale branżowe oraz odwiedza je większa liczba osób. Warto mieć to na uwadze prowadząc kampanię SEO, bo stwarza się w ten sposób szansę na szybkie osiągnięcie wyższych pozycji niż konkurencja. Wystarczy wyróżnić się dobrymi treściami, a osiągnięcie topowych pozycji na trudniejsze frazy może stać się bardzo łatwe.

Content marketing to nieodłączony element pozycjonowania – podsumowanie

Powyżej zostały wymienione najważniejsze zalety content marketingu w kontekście wpływu na pozycjonowanie. Jego skuteczność została wielokrotnie udowodniona i nie powinna budzić żadnych wątpliwości. Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że wartościowe treści nie tylko poprawią pozycję Twojej strony w wynikach wyszukiwania, ale też ułatwią Ci zbudowanie silnej marki oraz pozwolą na zbudowanie autorytetu – będziesz traktowany jako ekspert w swojej branży, co z pewnością zwiększy liczbę klientów. Inwestycja w content marketing to stabilny, bezpieczny i zrównoważony rozwój Twojego biznesu w Internecie.