Google nie ustaje w poszukiwaniu rozwiązań, które pozwalają mu dostarczać wyniki wyszukiwania możliwie najbardziej spersonalizowane dla użytkownika. Nie dziwi zatem fakt, że wśród treści dostępnych w sieci najwyżej premiowane są właśnie te, które spełniają jego jakościowe wymagania. W świetle zmian wprowadzonych w ostatnich latach można skłaniać się ku stwierdzeniu, iż to właśnie content marketing w połączeniu z user experience, staje się tym, co pozwala uzyskiwać nam wysoką pozycję w wynikach organicznych.

Czym jest user experience?

User experience – w skrócie UX – to termin, który odnosi się to sumy wrażeń i doświadczeń użytkownika podczas korzystania z produktów interaktywnych. Doświadczenie użytkownika jest niesłychanie ważne z punktu widzenia nie tylko tworzących serwis lub aplikację, ale przede wszystkim przedsiębiorców. To im zależy przecież najbardziej na pozytywnych wrażeniach swoich odbiorców, gdyż to właśnie one zadecydują ostatecznie o tym, czy potencjalnych klient zdecyduje się na skorzystanie z naszych usług i czy do nas powróci.

User experience jest terminem, który dotyczy nie tylko użyteczności produktów interaktywnych. Zawiera się w nim także owo opisywane wcześniej wrażenie. A to, może być równie dobrze pozytywne, jak i negatywne. Sednem zastosowania filozofii UX jest zadbanie o to, aby klient korzystający z naszych interaktywnych narzędzi, mógł posługiwać się nimi nie tylko z łatwością, ale również przyjemnością.

Dlaczego UX ma znacznie przy pozycjonowaniu strony?

Na pozycjonowanie stron www w organicznych wpływa sporo czynników. Szczegóły dotyczące kwestii indeksowania witryn internetowych nie są tak oczywiste, jak mogło by się wydawać. A nawet sami specjaliści muszą na bieżąco przeglądać się zachowaniom wyszukiwarki, aby dobierać odpowiednie strategie działania. Nie ulega jednak najmniejszej wątpliwości, że ostatnimi czasy to właśnie satysfakcja uzytkownika – a więc użyteczność i wysoka jakość treści na stronie – jest tym, co najpopularniejsza wyszukiwarka na świecie, ceni sobie najbardziej.

UX nie jest dodatkiem, który należy zaimplementować na swojej witrynie. Jest integralną jej częścią. A w ciągu ostatnich stał się wiodącym trendem. Na user experience wpływa użyteczność, wygląd, a nawet dostępność strony internetowej. Idąc tropem zmian w kwestii indeksowania, nietrudno jest zauważyć, że na te właśnie czynniki, Google stawia ostatnimi czasy największy nacisk. Potwierdza to nawet samo oficjalne stanowisko marki. Wyszukiwarka to narzędzie, które ma przede wszystkim służyć użytkownikom internetu. Dlatego wszelkie jej udoskonalenia, biorą pod uwagę ich doświadczenia, a także potrzeby.

Sami doskonale wiemy, jak ważne jest, aby strona – po której się poruszamy – była intuicyjna, przejrzysta, a treści na niej dostępne ciekawe. Jeśli tak nie jest, nie pozostawiamy jej za wiele czasu na zaimponowanie nam i zwyczajnie przechodzimy do innej.

Na co zwraca uwagę wyszukiwarka?

Naturalną rzeczą jest, że jeśli nasza strona jest ciekawa, ładna i atrakcyjna pod wieloma innymi względami dla użytkownika, to będzie chciał na niej pozostawać dłużej. Strony takie uznawane są przez wyszukiwarkę za wartościowe. A to sprawia, że wspinają się wyżej w wynikach organicznych. Jeśli internauta ma ochotę eksplorować naszą stronę, jest realnie zainteresowanym dostępnymi na niej usługami, to efekty zobaczymy nie tylko w podwyższeniu naszej pozycji w wynikach, ale również w konwersji. W przypadku, gdy mamy do czynienia z odwrotną sytuacją – użytkownik szybko wychodzi z naszej strony po kliknięciu na link – jest to znak dla wyszukiwarki, iż nie spełnia ona jego oczekiwań i tym samym jej aktualna pozycja staje się zagrożona.

Dlatego user experience jest filozofią tak ważną w pozycjonowaniu strony internetowej.

Pozycjonowanie i UX – gdzie wykorzystać jego zasady?

Wiedzę dotyczącą UX można zastosować już na etapie budowania strony internetowej. Jej wygląd, sposób nawigacji, responsywność i czas ładowania, to rzeczy, które zachęcą użytkownika do eksploracji. Na tym jednak nasza praca się nie kończy, gdyż wykorzystywanie UX jest zalecane nawet wtedy, gdy nasza strona zostanie już ukończona – np. dodając do niej nowe treści.