Z pewnością każdy miał okazję przekonać się, jak ogromną siłę ma czasami plotka – może ona jednak zarówno pomóc w osiągnięciu danego celu, jak i zaszkodzić, dlatego należy z nią uważać. Bez względu jednak osiągnięcie ostatecznego celu trzeba przyznać, że jest ona doskonałym nośnikiem informacji – nie ważne czy prawdziwa czy fałszywa. Marketingowcy postanowili wykorzystać jej siłę w marketingu – i tak narodził się marketing szeptany.

Czym dokładnie jest marketing szeptany?

Marketing szeptany nazywany również buzz marketingiem to swoista forma marketingu, która ciągle zyskuje na popularności. Rozwija się on w głównej mierze w internecie, gdzie można go najczęściej spotkać na różnego rodzaju forach czy portalach społecznościowych. Jego nazwa jest dość wymowna i ona sama już wskazuje na to, że polega on na „szeptaniu” klientom o różnego rodzaju produktach, usługach czy firmach. Głównym celem marketingu szeptanego jest wywołanie dyskusji o danym produkcie czy usłudze w taki sposób, aby większa ilość klientów zwróciła na niego uwagę. Dyskusja jednak musi zostać zainicjowana w sposób bardzo naturalny, a wręcz spontaniczny, ona musi się skupić na pozytywnych stronach produktu. W końcu każdy z klientów chętniej zakupi produkt, który jest rekomendowany przez znajomych czy przyjaciół niż taki, który widzi się na co dzień w reklamach telewizyjnych. Bardzo ważne jest, aby nie nakłaniać na siłę klientów do zakupu danego produktu czy usługi, ani nie promować go w sposób rażący. Klienci mają sami dyskutować o produkcie i wymieniać między sobą informacje, a marketerzy mają jedynie umiejętnie naprowadzać ich na temat a następnie czuwać nad tym, aby dyskusja toczyła się w pożądanym kierunku. Siła rekomendacji jest naprawdę ogromna – według ostatnich badań aż 9 na 10 klientów przy wyborze danego produktu najczęściej kieruje się opiniami najbliższych osób, natomiast jedynie 14% zwraca uwagę na reklamy telewizyjne, radiowe czy w prasie.

Skuteczny marketing szeptany

Aby marketing szeptany był naprawdę skuteczny i budował on pozytywny wizerunek danej firmy musi być on umiejętnie i w profesjonalny sposób prowadzony. Bardzo łatwo jest zniechęcić klientów do danego produktu, jeśli będzie się zbyt nachalnym, dlatego takie działania najlepiej jest zlecać profesjonalistom. Agencja social media zatrudnia osoby, które są nie tylko przygotowane pod względem merytorycznym, ale również mają doświadczenie w marketingu szeptanym i doskonale potrafią tak pokierować dyskusją, aby naprowadzić klientów na dany produkt i skłonić ich do zakupu. Internet dostarcza idealnych narzędzi do tego typu marketingu – najczęściej marketerzy działają w social mediach, gdzie w bardzo naturalny sposób moderują dyskusje potencjalnych klientów. Ponadto marketing szeptany z powodzeniem uprawiany jest również na blogach i na forach internetowych. Bardzo ważny jest fakt, że marketing szeptany prowadzony jest w sposób etyczny, a więc nie ma tutaj mowy o szkalowaniu konkurencji, umniejszaniu ich produktom oraz zniechęcaniu konsumentów do skorzystania z usług innych firm. Nie wolno również przekazywać kłamliwych, nieprawdziwych informacji oraz stawiać konkurencję w złym świetle.marketingowcy powinni również zachować umiar i nie wypowiadać się jedynie w samych superlatywach o danym produkcie, ponieważ wówczas dyskusja wydaje się być sztuczna i często wzbudza ona podejrzenia czujnych internautów. Ponadto można w ten sposób zaszkodzić marce lub firmie, zamiast pomóc w jej promocji.

Jakie korzyści niesie marketing szeptany?

Przede wszystkim ten rodzaj marketingu pomaga w budowaniu pozytywnego obrazu i wizerunku danej firmy w sposób bardzo naturalny i wręcz spontaniczny. Ponadto pomaga on w dotarciu do znacznej ilości potencjalnych klientów z uwagi na fakt, iż obecnie znaczna liczba osób korzysta z internetu. Prowadzony w sposób długofalowy może skutecznie zwiększać ruch na stronie internetowej danej firmy, co z kolei może się przełożyć na zwiększenie przychodów. Należy jednak pamiętać, że musi być on w odpowiedni sposób rozplanowany w czasie, a także prowadzony systematycznie oraz w sposób nienachalny. Agencja social media nie tylko przygotuje długofalowy plan rozwoju poprzez marketing szeptany, ale również świetnie przeprowadzi wszystkie zlecone prace oraz sama zaproponuje kilka ciekawych i pomocnych rozwiązań, które przełożą się na lepszą rozpoznawalność marki, a co za tym idzie również zwiększenie zysków danej firmy. Należy jedynie wybrać odpowiednią agencję, która zapewni firmie sukces poprzez buzz marketing.